Dentystyka i ortodoncja
Dobra ortodoncja – podstawy

Ratowanie kobiet na świecie od raka szyjki macicy

Posted in Uncategorized  by admin
September 1st, 2019

Żadna kobieta nie powinna umrzeć z powodu raka szyjki macicy w tym dniu i wieku, ale każdego roku robi to ponad 260 000 kobiet, głównie w krajach o niskim i średnim dochodzie (LMIC) .1 Dramatyczna dysproporcja w częstości występowania między krajami o wysokim i niskim dochodzie wynika przede wszystkim z różnicowego dostępu do skutecznego badania przesiewowego i prekursorów lub leczenia zapobiegawczego; Podobne dysproporcje istnieją również w poszczególnych krajach. Międzynarodowe luki będą się dalej pogłębiać, jeśli stosowanie szczepionki przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) będzie nadal opóźniać się w przypadku LMIC. Nawet przy stosunkowo niskich wskaźnikach używania w Stanach Zjednoczonych, już teraz widzimy dramatyczne korzyści ze szczepień pod względem zmniejszenia odsetka infekcji HPV i wczesnej choroby szyjki macicy.2 Częściowo dzięki odporności na stado dla osób, które jeszcze nie zostały dotknięte szczepionką, i nowe szczepionki, które zawierają więcej typów HPV, jest duża szansa, że w niezbyt odległej przyszłości, obecne i przyszłe pokolenia dorastających dziewcząt będą w dużej mierze oszczędzone na raka szyjki macicy. Ostatecznie – po kilkudziesięciu latach – badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy mogą już nie być uzasadnione Ale tak się nie stało. Setki milionów kobiet już przekroczyło wiek szczepień, a bez badań przesiewowych i profilaktycznych około 19 milionów umrze z powodu raka szyjki macicy w ciągu najbliższych 40 lat. Z doświadczenia wiemy, że skuteczne metody stosowane w celu zmniejszenia częstości występowania w krajach o wysokim dochodzie (rozmaz Pap, kolposkopia, biopsja) nie są wykonalne na dużą skalę w warunkach niskiego zużycia zasobów. Podstawowe narzędzia do skutecznej selekcji raka szyjki macicy już istnieją i są coraz lepsze z każdym rokiem, ale wciąż są poza zasięgiem milionów kobiet żyjących w LMIC. Uważamy jednak, że innowacyjne podejścia i nowe międzynarodowe zaangażowanie pozwalają zagwarantować, że wszystkie kobiety mają dostęp do tych ratujących życie narzędzi zapobiegania nowotworom.
Istotnym postępem w metodach przesiewowych jest kontrola wzrokowa za pomocą kwasu octowego (VIA), która pozwala wyszkolonym pracownikom służby zdrowia na wykrycie nieprawidłowości w obrębie szyjki macicy za pomocą tylko wzorca. Obecnie mamy również bardzo czułe testy molekularne, które wykrywają zakażenie HPV lub jego konsekwencje – prekursory raka szyjki macicy. Technologia testów molekularnych wciąż się rozwija i chociaż niektóre z tych testów wymagają zaawansowanej infrastruktury laboratoryjnej, inne są bliższe modelom opieki medycznej lub modelom o niższej infrastrukturze, które można wdrożyć w LMIC. Zarówno VIA, jak i testy molekularne są obecnie uznawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za dopuszczalne metody przesiewowe, przy czym preferowane jest testowanie HPV wszędzie tam, gdzie to możliwe.
W ostatnich latach zaobserwowaliśmy również poprawę w zakresie profilaktyki za pomocą technologii, takich jak CryoPen i koagulacja termiczna, które nie są zależne od trudnych do uzyskania skompresowanych gazów potrzebnych do konwencjonalnej krioterapii. Postępy w używaniu telefonów komórkowych do śledzenia informacji zdrowotnych i dotarcia do pacjentów oraz gwałtowny wzrost ich dostępności w LMIC stanowią kolejną okazję do poprawy profilaktyki raka szyjki macicy.
Aby w pełni wykorzystać te innowacje technologiczne, kraje potrzebują woli politycznej do wspierania rozległych wdrożeń i szkoleń. Na szczęście uwaga na raka szyjki macicy znacznie wzrosła w ostatnich latach
[hasła pokrewne: allele wilkowice, guzek hypoechogeniczny tarczycy, hospicjum dobrego samarytanina ]

Tags: , ,

No Responses to “Ratowanie kobiet na świecie od raka szyjki macicy”

 1. Mad Irishman Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: przepuklina[...]

 2. Mad Rascal Says:

  Chirurg plastyczny w czasie liftingu widzi, gdzie podano kwas hialuronowy

 3. Tacklebox Says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: praca jako opiekunka w niemczech[...]

 4. Mr. Fabulous Says:

  czym grozi nieleczona niedoczynność tarczycy

 5. Aurelia Says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: usuwanie azbestu[...]

 6. Drugstore Cowboy Says:

  Jakiś czas temu pewna firma wprowadziła na Polski rynek test na niedoczynność tarczycy

Powiązane tematy z artykułem: allele wilkowice guzek hypoechogeniczny tarczycy hospicjum dobrego samarytanina